Смакові добавки

Acesulfame K Е950
0

378 грн.

Ерітрітол
0

468 грн.

Какао порошок алкализированный
0

304 грн.

Сукралоза Е955
0

557 грн.

Этилванілін харчовий
0

355 грн.

Натрий лимоннокислый 3-замещенный фарм
0

0 грн.

Показано з 1 по 6 із 6 (всього сторінок: 1)

Однією з груп харчових добавок є смакові і ароматичні. Середньостатистичний споживач пов'язує смакові відчуття з відчуттями, які сприймалися одночасно через почуття смаку, нюху і слуху, в той час як з наукової точки зору за смакові відчуття відповідальні тільки відчуття, що сприймаються смаковими рецепторами на поверхні смакових сосочків, розташованих на смакових сосочках мови. У порожнині рота смакові відчуття посилюються відчуттями запаху, які викликані ароматом харчових продуктів. З цієї причини смакові добавки зазвичай згадуються одночасно при обговоренні смакових добавок і харчових добавок.

Хорошим прикладом таких добавок є ароматизатори, тобто ароматичні добавки, вироблені в твердій, напівтвердий або рідкій формі, з різними ароматизаторами і, можливо, з використанням різних харчових добавок (ароматизатори, речовини, що стабілізують текстуру і колір, іноді збагачують добавки). Завдяки своїм складом ароматизатори можуть надавати молочним продуктам характерний смак, запах і колір, робити кінцевий продукт більш привабливим, покращувати реологічні. Їх використовують при виробництві кисломолочних напоїв, сирів, заморожених і незаморожених десертів, а також ароматизованого молока. Залежно від передбачуваного використання ароматизатори виробляються у вигляді сухих (овочеві і пряні трави) або солодких (фруктові або фруктово-овочеві) добавок з різним вмістом цукру або низькокалорійних підсолоджувачів.

При виробництві харчових продуктів харчові добавки також покращують смак і аромат.

Як згадувалося раніше, оральное відчуття підтримується відчуттями запаху, які є результатом аромату, що виходить від споживаних харчових продуктів. Асортимент смакових добавок, пропонованих харчової промисловості, включає як ароматизатори, які є харчовими добавками, так і смакові добавки.

Ароматизатори - це речовини, які не підходять для безпосереднього вживання самі по собі, але при додаванні в їжу вони змінюють свій запах і / або смак. Індустрія смакових добавок пропонує не тільки прості аромати, але також вишукані ароматичні та смакові комбінації, які стосуються здорового способу життя або до тенденції «еко». Ароматизатори можна отримати з фруктів, овочів, спецій, тваринного або молочної сировини різними способами: за допомогою фізичних процесів (екстракція, мацерація, дистиляція, ректифікація), ферментативних (реакція Майяра, деградація Штрекер, ферментативний синтез, ферментативна трансформація, виділення ароматичних речовин ферментами), мікробіологічних (ферментація), термічних (піроліз - ароматизатори диму). Харчові речовини також можуть бути смаковими добавками, наприклад, ваніллю, корицею, шкіркою цитрусових.

Популярні товари